Boşanınca Yeşil Pasaport İptal Olur Mu?

//

Av. Emrecan Genez

Boşanınca Yeşil Pasaporta Ne Olur?

Boşanma durumunda, eş durumundan elde edilen yeşil pasaport kullanılamaz hale gelir. Bu durum, pasaportun eşin özel durumundan dolayı elde edilmiş olmasından kaynaklanır.

Boşandıktan Sonra Yeşil Pasaport Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Boşanma gerçekleştikten ve nüfus kütüğüne işlendikten sonra, yeşil pasaportun kullanım süresi dolmuş olur. Yani boşanma durumu resmileştikten sonra yeşil pasaportun kullanılabilirliği sona erer.

Boşandıktan Sonra Yeşil Pasaport Nerelerde Kullanılır?

Boşanma sonrası, eş durumundan dolayı elde edilen yeşil pasaport kullanılamaz hale gelir. Dolayısıyla bu tür bir pasaportun, boşanmanın ardından herhangi bir yerde kullanılması mümkün değildir.

Boşandıktan Sonra Hangi Durumlarda Yeşil Pasaport Geçersiz Olur?

Eşinden dolayı yeşil pasaport alan bir kişi, boşanma kararı kesinleştikten ve nüfus kütüğüne işlendiğinde yeşil pasaportunu kullanamaz hale gelir. Yani boşanma durumunda, yeşil pasaportun geçerliliği otomatik olarak sona erer.

“Boşanınca Yeşil Pasaport İptal Olur Mu?” üzerine bir yorum

  1. İyi günler
    Rica etsem eşim devlet memuru bir bayan yeşil pasaportlarimiz mevcuttur anlaşmalı boşanma kararı verdik ama ben yeşil pasaportun iptal olmaması için eşim tarafindan bir işlem yapılabilir mi kanunen bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler

    Yanıtla

Yorum yapın